تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  ,

  بيماري تالاسمي

  تالاسمي يك بيماري خوني ارثي است كه از طريق والدين به كودك به ارث مي رسد . اين بيماري در تمام نقاط دنيا بخصوص در كشورهايي مانند ايتاليا، يونان، قبرس، تركيه، سوريه، پاكستان، هندوستان و ايران ديده مي‌شود. پراكندگي اين بيماري در تمام نقاط كشور ما يكسان نيست و در مناطق نزديك به درياي خزر ( استانهاي گيلان، مازنداران ) و نواحي نزديك به خليج فارس و درياي عمان ( استانهاي هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سيستان و بلوچستان، فارس، كرمان ) از ساير نقاط كشور ، شايع‌تر مي‌باشد.

  طريقه به ارث رسيدن بيماري

  همه مشخصات ما مانند رنگ چشم، مو، قد و غيره از والدين به ارث رسيده است بطوري كه براي هر خصوصيت دو عامل بنام ژن وجود دارد كه يكي از پدر و ديگري از مادر به ما به ارث ميرسد اين دو ژن يا با هم يكسان هستند يا متفاوتند. براي ساخته شدن گلبول قرمز دو ژن ( يكي از پدر و ديگري از مادر ) به فرزند به ارث ميرسد اگر والدين هر دو سالم باشند فقط ژنهاي سالم را به فرزندان خود منتقل مي‌كنند و فرزندان آنها سالم خواهند بود و گلبولهاي قرمز را كامل مي‌سازند و انتقال صورت نمي‌گيرد.

  انواع تالاسمي

  تالاسمي به دو صورت خفيف ( مينور ) و تالاسمي شديد ( ماژور ) ديده مي‌شود .

  1 تالاسمي خفيف :اگر فردي يك ژن سالم را از يكي از والدين و يك ژن ناسالم را از والد ديگر براي ساختن گلبولهاي قرمز به ارث ببرد. داراي تالاسمي خفيف است و اين فرد بيمار محسوب نمي‌گردد. زيرا داراي يك ژن سالم است كه درست كار مي‌كند. افراد داراي تالاسمي خفيف ( مينور ) زندگي عادي دارند. مي‌توانند ورزش كنند و به هر گونه كاري كه مايلند مشغول شوند فقط در موقع ازدواج بايد خيلي مراقب باشند زيرا مي‌توانند ژن ناسالم را به فرزندان خود انتقال دهند به اين افراد حامل يا ناقل ژن تالاسمي هم مي‌گويند . افراد مينور در هنگام ازدواج بايد با شخصي كه داراي ژن تالاسمي نيست ازدواج كنند در اين صورت هيچ خطري براي فرزندان آنها از نظر ابتلاء به بيماري تالاسمي ( شديد ) وجود نخواهد داشت .

  2 تالاسمي شديد ( ماژور ) :اگر پدر و مادر هر دو داراي تالاسمي  خفيف ( مينور ) باشند در هر حاملگي يك چهارم يا 25% احتمال وجود دارد كه فرزنداشان مبتلا به نوع شديد بيماري گردد. يعني هر دو ژن ناسالم به كودك به ارث برسد. تاكيد بر اين نكته است كه در هر بار حامله شدن اين خطر وجود دارد.

  علائم بيماري

  كودكان مبتلا به تالاسمي شديد در دو ماه اول بعد از تولد هيچ فرقي با ساير كودكان ندارند ولي در فاصله 3 تا 8 ماهگي و موارد نادر، كمي بعد علائم كم خوني را از خود نشان مي‌دهند . در اين هنگام كودك زرد و رنگ پريده مي‌شود. شبها براحتي نمي‌خوابد. درست غذا نمي‌خورد و ممكن است اغلب استفراغ كند. تشخيص بيماري بوسيله آزمايش خون انجام مي‌گيرد و با بزرگتر شدن كودك ساير علائم بيماري بدين شرح مي‌باشد:

  1- تغيير چهره و بزرگي سر اين علامت براحتي قابل تشخيص و رويت مي‌باشد.

  2- بزرگ شدن قلب               3- اختلال غدد           4- بزرگ شدن طحال

  تشخيص علائم فوق با پزشك و انجام آزمايشات ممكن مي‌باشد .

   معاينات و مراقبت‌هاي خاص كودكان تالاسميك تحت نظر پزشك:

  ·        تزريق مرتب و مداوم خون حداقل ماهي يكبار ( به منظور جبران كم خوني).

  ·        تزريق روزانه داروي دسفرال كه به منظور دفع آهن اضافي بدن انجام مي‌گيرد .

  ·    تزريق واكسنها طبق برنامه واكسيناسيون الزامي است  دوز واكسن HB براي اين افراد 2 برابر تزريق مي‌شود .

  پيشگيري

  راه پيشگيري از بيماري تالاسمي شديد تولد نيافتن كودك بيمار است. بايد ميزان آگاهي مردم بويژه جوانان و افراد در سنين ازدواج را نسبت به بيماري تالاسمي و  پيشگيري از آن بالا برد.

   

   

  كارشناسي بهداشت و تغذيه دانش‌آموزان


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 7 اسفند 1387 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز سه شنبه 25 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158202
 • بازدید امروز :147835
 • بازدید داخلی :9870
 • کاربران حاضر :171
 • رباتهای جستجوگر:364
 • همه حاضرین :535